Ayı Banki

Okuma & İndirme

Ayı banki hikayesi tanıtım görseli

Önemli Bilgiler

Doğal afet, felaket yaşayan bu afet ve felaketle ara ara karşılaşmak durumunda kalan çocuklar için uygundur. Bazı afetlerin kaçınılmaz olduğu ve onlarla birlikte yaşamanın güvenli yolunun olabileceğine dair inancı ile çocukların iyileşmesine katkı sağlar.  

4 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur

Çocuklara öyküleri bireysel ya da toplu olarak okuyabilirsiniz. Bireysel okumalarda akşam yatmadan önce okumanız önerilir. 2-3 gece okuyabilirsiniz. Çocuk talep ettikçe daha çok da okunabilir. Okul gibi kurumlarda toplu okumalarda hikâyeyi okuduktan sonra çocuklardan öykü ile ilgili bir resim çizmelerini isteyebilirsiniz. Eğer afetten aşırı etkilenmiş bir çocuğa terapide okuyacaksanız, 3 hafta üst üste seanslara girmeden önce okumanızı öneriyoruz. 

Bu öyküde değişim önerilmemektedir.

Ayı Banki

Zamanın birinde güzel bir hayvanat bahçesi varmış. Burada Banki adında kocaman, kahverengi bir ayı yaşarmış. Banki iyi kalpliymiş ama çok büyükmüş. Ayakları ve elleri kocamanmış. Birazcık da sakarmış.

Hayvanat bahçesindeki diğer hayvanlar Banki’den korkar ve kaçarmış. Çünkü dev gibiymiş ve o yürüdüğünde yer sallanırmış. Sakar olduğu için bazen bir ağacın dalını kırarmış, bazen de bir sincabın yerdeki cevizlerine basıp ezermiş. ‘Doyyynk’ diye yere düştüğü zamanlarda yakındaki tüm ağaçlar sallanırmış.

Banki’nin hiç arkadaşı yokmuş, bu nedenle çok mutsuzmuş. Oyun oynamak için kanguruların arkasından koşsa kangurular korkup kaçarmış. Kuşlar ise yuvalarını devirdiği için Banki’ye kızarmış.

Banki, bir gün ağacın altında üzgün üzgün oturuyormuş. Yaşlı bilge kaplumbağa onu görmüş. Yanına yaklaşmış ve neden üzgün olduğunu sormuş.

“Çok büyüğüm, koşunca ağaçlar sallanıyor ve herkes benden korkuyor. Yalnızım ve hiç arkadaşım yok.” demiş Banki, biraz da ağlamış.

Kaplumbağa bir çözüm düşünmüş. Akşam olduğunda tüm hayvanları toplamış ve demiş ki:

Arkadaşlar Ayı Banki çok üzgün. İyi kalpli ama kocaman olduğu için vücudunu kontrol edemiyor. Bizimle yaşamak istiyor, evi burası çünkü.

Hep birlikte çözüm düşünmüşler.

“Onun yürüdüğü yolun yanındaki kuş yuvalarını uzaktaki ağaçların dalına taşıyalım.” demiş baykuş.

Kanguru, “Resimlerimizi duvara çivi ile çakalım, böylece düşmezler.” demiş.

Sincaplar cevizlerini sandıkta saklamışlar, köstebekler ise topraktan değil taştan yuva yapmışlar.

Artık hazırlarmış. Banki’nin yanına gelmişler. “Banki biz seninle yaşamanın yolunu bulduk. Karla ve fırtınayla yaşamayı öğrendik, seninle de yaşayabiliriz tabi ki.” demişler.

Banki çok mutlu olmuş. Arkadaş olup oyuna başlamışlar. Banki sakarlıklar yapıp bazen düşmüş, bazen ağaçlara çarpmış tabi ama artık sorun değilmiş. Çünkü herkes Banki geldiğinde ne yapacağını biliyormuş.

Çocuklar evlerindeki yumuşak oyuncaklardan birine Banki adını vermişler. Bu oyuncaklarla oynayarak kendi korkularını küçültüp küçültüp minnacık yapmışlar.

Öykünün animasyon videosunu izleyebilir ya da ses dosyası üzerinden dinleyebilirsiniz.

Paylaş:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp