Hikayemiz

Hikayemiz

Hikayemiz

6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye’de çok büyük bir deprem gerçekleşti. Bu deprem 12 ili etkiledi. 50.000’den fazla kişi vefat etti. Yaralanan, evi yıkılan, engelli kalan birçok kişi oldu. Bu afetten bir milyon çocuk direkt bir şekilde etkilendi. Deprem sonrasında depremin olumsuz etkilerini en aza indirebilmek için tüm halk seferber oldu. Depremin yaraları en kısa sürede sarılmaya çalışıldı. Çok fazla yol da katedildi. Şüphesiz bu yaraların tamamen sarılması uzun yılları alacak.

Öykü tasarımları

Mehmet Teber, Türkiye’de oldukça tanınan bir çocuk ruh sağlığı uzmanı. Kendisinin ilgi alanlarından biri de terapötik, yani iyileştirici öyküler. Çocuklarla yaptığı çalışmalarda terapötik öyküleri sıklıkla kullanan Teber aynı zamanda bu alanda eğitimler de veriyor.

Teber, tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi döneminde sosyal medya hesaplarından çocuklar için iyileştirici öyküler paylaşmaya başladı. Yazığı ve paylaştığı 10 öykü kısa sürede yüz binlerce çocuğa ulaştı. Seslendirildi, çizgi filmleri yapıldı ve resmî kurumlarca eğitim programlarının içine alındı.

Deprem yaşandığı andan itibaren yeniden hareket geçen Teber, deprem ve etkilerine yönelik zaman içinde 10 iyileştirici öykü yayınladı. Korkan, evi yıkılan, yaralanan, göç eden, okulu değişen, enkaz altında çıkarılan, depremde yakınını kaybeden çocuklar için. Bu öyküler milyonlarca kişiye ulaştı. İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça, İspanyolca, İtalyanca, Arapça, Azerice gibi 10 dile çevrildi gönüllüler tarafından. Derslere, projelere, eğitimlere ve çeşitli bilimsel araştırmalara konu oldu.

Hikayeleri gören Aisha Selime Kundakçı onları gönüllü olarak görsel bir çalışma ile canlandırmaya karar verdi. Hikayelere özel yaşam alanı ve kuş tasarımları düşünüldü. Sonra bunlar 3D olarak modellendi. Bu hikayelere özgü Kelt kültürüne ait müzikler seçildi. Sonrasında işin canlandırılması ve seslendirilmesi kaldı. Seslendirme aşamasında Merve Gülcemal devreye girdi ve gönüllü bir şekilde tüm öyküleri seslendirdi. 9 aylık çalışma sonunda öyküler canlanmış oldu.

Tüm dünyada peşi sıra gelen sel, yangın, deprem, savaş ve yıkımlar nedeni ile bu öyküleri tüm dünyanın faydasına sunma fikri gündeme geldi. Öyküler olası tüm afet ve felaketler için yenilendi. Böylece Türkçe, İngilizce ve Arapça yayın yapan İyileştirici Öyküler sitesi depremin yıl dönümü olan 6 Şubat 2024 yılında yayına başladı.

Milyonlarca çocuğa şifa olması temennisi ile…

Animasyon orman görseli

Hedefimiz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo. Donec sed neque ac dui lobortis aliquam.