Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Proje, afetler ve felaketler sonrasında çocukların yaşadığı zorluklara karşı onları daha dayanıklı ve umutlu hale getirmeyi hedeflemektedir. Yaşanan olaylar öyküler yolu ile çocukların zihninde yeniden çerçevelenmekte ve iyileşmeye ve umuda vurgu yapılmaktadır. Bu sayede çocukların iyileşmesine katkı sağlanmaktadır.

Öyküler 6 Şubat 2023’te Türkiye’de yaşanan büyük depremi takiben Mehmet Teber tarafından yazılmıştır. Sonrasında olabildiğince çok afet ve felaketi kapsayacak şekilde güncellenmiştir. Öykülerin canlandırılması Aisha Selime Kundakçı tarafından animasyona uyarlanmış ve Merve Gülcemal tarafından seslendirilmiştir.

Çocuklar öyküleri severler. Gerçek hayatın karmaşık olaylarını öyküler içinde anlayabilirler ve anlamlandırabilirler. Yaşadıkları deneyimlerin olumsuz ve kaygı dolu yanına takılan zihinlerini öyküler olumluya doğru çekebilirler. Yaşanan gerçekliklerin düşünce dünyasında oluşturduğu çarpıklıkları öyküler yeni pozitif düşünceler aşılayarak değiştirebilir. Bu nedenledir ki öyküler çocukların eğitiminde olduğu gibi psikoterapisinde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Bu sitede yer alan öyküler 4 yaş üstü çocuklar için uygundur. Yeri geldiğinde yetişkinler bile öykülerden faydalanabilirler.

Çocuklara öyküleri bireysel ya da toplu olarak okuyabilirsiniz. Bireysel okumalarda akşam yatmadan önce okumanız önerilir. 2-3 gece okuyabilirsiniz. Çocuk talep ettikçe daha çok da okunabilir. Okul gibi kurumlarda toplu okumalarda hikâyeyi okuduktan sonra çocuklardan öykü ile ilgili bir resim çizmelerini isteyebilirsiniz. Eğer afetten aşırı etkilenmiş bir çocuğa terapide okuyacaksanız, 3 hafta üst üste seanslara girmeden önce okumanızı öneriyoruz. 

Alanda çalışan terapistler ve eğitimciler afet ve felaket durumunda zaman, mevsim, mekân farklılıklarına göre değişiklikler yapılabilir. Bununla ilgili kısa bilgilendirme her öykü ile ilgili yapılmıştır.

Öykülerin telifi Mehmet Teber’e aittir. Afet ve felaketlerden sonra isim belirtmek kaydı ile öyküleri tüm projelerde kullanabilirsiniz. Öykülerin ticari amaçlı kullanımı ve paylaşımı yasaktır.